Soğuk zincir sektörü 700 milyar dolarlık bir pazar; ancak, soğuk tedarik zinciri hizmetlerine ihtiyaç duyan şirketlerin yarısının, ürünlerinin güvenliğini sağlamak için özel bir ekibi yok. Bir rapora göre, soğuk zincir lojistiği 700 milyar dolarlık bir pazar, ancak birçok nakliyeci soğuk zincir lojistiğinin kontrolünde değil.
Soğuk tedarik zinciri, sıcaklığa duyarlı bir ürünün üretim ve paketlemeden dağıtım ve satın alma noktasına kadar olan yaşam döngüsüdür.
Soğuk zincir, ürünlerin kullanıma ve tüketime uygun tutulmasına yardımcı olur ve israf edilen ürünleri azaltır. Soğuk zincir çözümleri gerektiren ürünler arasında farmasötikler, biyolojik ürünler, aşılar ve aşılar, laboratuvar örnekleri, teşhis malzemeleri, gıda maddeleri, kimyasallar ve içecekler bulunur.
Sıcaklık kesintilerinin, kötü zamanlamanın ve ürünlerin yanlış konumlandırılmasının etkileri soğutulmuş nakliyeyi mahvedebilir, bu nedenle gönderinizin sağlığını sağlamak için gerçek zamanlı bilgi toplama ve izleme çok önemlidir.
Ancak “Soğuk Zinciri İzleme” adlı yeni araştırma, çabuk bozulan ürünlerle uğraşan işletmelerin yalnızca dörtte birinin (yüzde 57) tamamen soğuk zincire adanmış bir ekibe sahip olduğunu gösteriyor. Bu çalışma, küresel bir tedarikçi olan FreightWaves arasındaki bir işbirliğidir. tedarik zinciri pazarları için pazar istihbaratı ve tedarik zincirlerinin görünürlüğü uzmanı Tive. İki şirket, tedarikçilerin karar vericilerinin soğuk zincir faaliyetlerinden topladıkları bilgileri nasıl topladıkları ve kullandıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş birliği yaptı.

Soğuk zincir taşımacılığı yapanların sadece yarısının uzmanları var

Çalışma, soğuk zincir faaliyetlerinin önemli günlük sevkiyatlardan biri olmasına rağmen, çoğunun yükü izleyen özel bir ekibi olmadığını ortaya koyuyor.
Yazarlara göre, çoğu işletmede soğuk zincir teslimatlarını tek bir ekip yönetiyor.
Raporun da gösterdiği gibi, özel bir soğuk zincir departmanı mevcut olduğunda, ortalama çalışan sayısı üçtür. Hem Freightwaves hem de Tive, küçük işletmeler için özellikle soğuk zincire odaklanan ekiplere sahip olmanın pratik olmadığının farkındadır. Ancak rapor, soğuk zincirde uzman olmanın avantajlarının “küçümsenmemesi gerektiğini” belirtiyor.
yazarlar, soğuk zincir nakliyesinin izlenmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olacak en iyi ortakları seçmenin tüm nakliyeciler için çok önemli olduğunu öne sürüyor; ancak, “bu tür gönderileri halletmek için uzman bir ekibi olmayanlar için gerekli” olabilir.